Education in Bradford County

Bradford County School Directors

Athens Area | Canton Area | Northeast Bradford | Sayre Area | Towanda Area | Troy Area | Wyalusing Area

Name with term

Athens Area

Region I - Athens Borough

  • Karen H. Whyte 1999-2003
  • Chuck Frisbie 1999-2003
  • Edward L. Jones 1998-2001

Region II - Athens Twp., Sheshequin Twp.

  • Karen Goodrich Brennan 2000-2003
  • Sean F. Beirne 1998-2001
  • Edward D. Gorman 1998-2001

Region III - Ridgebury Twp., Smithfield Twp., Ulster Twp.

  • Bruce Kennedy 2000-2003
  • James R. Priester 2000-2003
  • Richard L. Stedge 1998-2001

Canton Area

Region I - Canton Twp., LeRoy Twp.

  • Dean Bedford 2000-2003
  • Elaine B. Shedden 2000-2003
  • Lloyd N. Palmer 1998-2001

Region II - Canton Borough

  • Brad Bailey 1998-2001
  • James McNaul 2000-2003
  • Brenda K Mott 2000-2003

Region III - Union Twp., McNett Twp., McIntyre., (Tioga & Lycoming Counties)

  • Lisa K. Miosi 1998-2001

Northeast Bradford

LeRaysville Boro, Orwell Twp., Pike Twp., Rome Boro, Rome Twp., Warren Twp., Winham Twp.

  • Donald E. Russell 1998-2001
  • Gary L. Hennip 1998-2001
  • Seth W. Edsell 1998-2001
  • Gary Bryden 1998-2001
  • Lois I. Gray 2000-2003
  • Roger Druck 2000-2003
  • Kelly E. Edsell 2000-2003
  • DeVille E. Boardman 2000-2003
  • Edward O'Connor 2000-2003

Sayre Area

Litchfield Twp., Sayre Boro, South Waverly Boro

  • Kay S. Husick 1998-2001
  • Dan M. Wayman 2000-2003
  • Stephen W. Bowen 1998-2001
  • Kevin D. Brown 1998-2001
  • Bonnie J. Garrity 2000-2003
  • Kenneth R. Twigg 2000-2003
  • Charles Kline 2000-2003
  • Richard H. Schuster 1998-2001
  • Joseph T. Quatrini 2000-2003

Towanda Area

Region I - North Towanda Twp., Towanda Third Ward, Towanda Second Ward

  • Lori Brown 1998-2001
  • Joseph Cama 2000-2003
  • Mark A. Mclaud 2000-2003

Region II - Asylum Twp., Franklin Twp., Monroe Borough, Towanda Twp.

  • Roy E. Woodruff Jr 2000-2003
  • Susan L. Bailey 2000-2003
  • Judy Roelands 1998-2001

Region III - Standing Stone Twp., Towanda First Ward, Wysox Twp.

    George Murray 2000-2003
  • Peggi Munkittrick 1998-2001
  • Susan Portnoff 1998-2001

Troy Area

Region I - Alba Borough, Armenia Twp., Troy Borough, Troy Twp.

  • Susan K. May 1998-2001
  • Ursula H. Fox 2000-2003
  • Pam Morse 2000-2003

Region II - Columbia Twp., South Creek Twp., Sylvania Borough, Wells Twp.

  • Keith H. Morgan 1998-2001
  • Thomas Cole 1998-2001
  • Donn E. Balmer 2000-2003

Region III - Burlington Boro, Burlington Twp., West Burlington Twp., Granville Twp., Springfield Twp.

  • Michael Debach 2000-2003
  • Richard Eaton 1998-2001
  • Larry L. Eighmey 2000-2003

Wyalusing Area

Region I - Albany Twp., New Albany Borough, Overton Twp., Terry Twp., Wilmont Twp.

  • Judy McCarty 1998-2001
  • Pamela I. Price 2000-2003
  • Gary C. Miller 2000-2003

Region II - Herrick Twp., Wyalusing Borough, Wyalusing Twp.

  • Donald E. Abrey 1998-2001
  • Gary G. Matson 1998-2001
  • Deborah Stethers 2000-2003

Region III - Braintrim Twp., Laceyville Boro, Stevens Twp., Tuscarora Twp., Windham Twp. (Wyoming County)

  • Ernest Larry Frankilin 1998-2001
  • Keith Bluhm 2000-2003
  • Edward T. Troutman 2000-2003
  Sites
Events
Classifieds
Community
Business
Religion
Schools
Libraries
Weather
Government
Sponsors

Back to top
URL: http://bradford-pa.com
Please send any corrections or comments to: webmaster@bradford-pa.com

Site Designed and hosted by MB Tech